موقعیت بینندگان

ورود کاربران

کارهای لازم قبل از ورود جوجه

امروز می خواهیم در مورد کارهایی که قبل از ورود جوجه باید انجام بدیم بحث کنیم . جوجه به دلیل نداشتن پر و ضعیف بودن بسیار حساس میباشد و باید توجه بیشتری به جوجه کرد آسیب هایی که به جوجه در ابتدای ورود میخورد تا انتهای دوره گریبانگیر مرغدار میماند .

 1-     چند ساعت قبل از ورود جوجه ها به سالن ( حدود 3 ساعت قبل ) باید آبخوری ها پر نموده تا از سردی آب کاسته شود , دمای آب حداقل به مدت 3-4 روز اول 25-27 میباشد . تا 7-10 روز اول از آبخوری های کله قندیو سپس به تدریج از آبخوری های اتوماتیک استفاده میکنیم .

 2-     افزودن شکر به آب به میزان 3-6 درصد مناسب است . اگر مسیر جوجه کشی طولانی است بهتر است از آب شکر باضافه مولتی ویتامین و الکترولیت استفاده گردد .

 

 3-     چنانچه فاصله جوجه کشی کم است بهتر است 5-6 ساعت جوجه ها در شرایط مطلوب نگه داری شود سپس وارد سالن شود .

 4-     تغذیه زود هنگام جوجه ها سبب تحریک فعالیت و رشد سیستم گوارشی میشود , در نتیجه زرده به عنوان ذخیره غذایی جهت رشد سیستم عصبی , سیستم ایمنی , . ... استفاده میگردد .

 5-     پس از تخلیه کارتن های جوجه از کامیون نباید جعبه های حاوی جوجه بیش از 3 عدد بر روی هم قرار گیرند .

 6-     بهتر است در 48 ساعت اول زندگی جوجه , از رول های پلاستیکی یا مقوایی به صورت 2-3 ردیف به عنوان دانخوری علاوه بر دانخوریها و کارتن ها جهت تغذیه جوجه ها میباشند . پس از 48 ساعت به دلیل مخلوط شدن دان با مدفوع این سفره ها و رول ها جمع آوری میشوند .

 7-     درجه حرارت سالن قبل از ورود جوجه ها در تابستان 30 ودر زمستان 32 درجه تنظیم میگردد. درجه حرارت بالاتر از حد در هنگام ورود جوجه ها باعث دهیدراته شدن جوجه ها و کاهش وزن گیری در آینده  میشود . در جه حرارت بقیه دوره باید هر هفته 2 الی 3 درجه کاسته شود .

 8-     در هنگا ورود جوجه ها رطوبت باید 55-65 درصد باشد و این رطوبت تا 3-4 روزگی حفظ شود . رطوبت پایین باعث دهیدراته شدن و کاهش وزن میشود و در بقیه دوران  رطوبت 50درصد تنظیم گردد.

 9-     قبل از ورود جوجه به سالن , جهت فراهم آوردن هوای تازه و تخلیه سالن از گاز های مختلف , سالن را تهویه نمایید و در هنگام ورود جوجه از باز نمودن تهویه خودداری کنید .

 10-از قرار دادن آبخوریها و دانخوریها در زیر منابع تولید کننده حرارت در نزدیکی آنها خودداری کنید

 11-دمای سالن با توجه به رفتار جوجه ها تعیین میگردد . تجهع جوجه ها بدور منابع گرمایی یا دور هم  نشانه پایین بودن حرارت و یا بلعکس میباشد .

 12-بهتر است در روز های اولیه از تعدادی از جوجه ها تست آنتی بیوگرام بعمل آید تا در صورت نیاز , از آنتی بیوتیک مناسب جهت جلوگیری از عفونت استفاده گردد .

 13-تامین رطوبت و دمای مطلوب در هفته اول از چسبندگی مقعد و دهیدراته شدن و از ایجاد ناهماهنگی در وزن گله جلوگیری خواهد نمود .

 14-قبل از ورود جوجه ها  سالن را به 3 قسمت مساوی تقسیم کنید و در قسمتی که گرمتر و کمتر در معرض باد و کوران باشد  که معمولا قسمت وسط سالن میباشد جوجه ها را رها کنید . بهتر است پس از یک هفتگی به دلیل ریخت و پاش زیاد جوجه بستر زیر جوجه تعویز شود تا از مسمومیت جوجه ها جلوگیری کند البته این موضوع خیلی لزوم ندارد .

 15-پس از استقرار جوجه ها در سالن و پیدا نمودن آب و دان ابه مدت 1-2 ساعت از تحریک بی مورد آنها پرهیز نموده و سپس به آهستگی حرکت دهیم و از جمع شدن و کوپه شدن آنها جلوگیری کنیم .

 16-پس از ورود جوجه ها به تدریج از هواکش های کوچک موجود با دور ملایم جهت تخلیه گازهای مضر و تامین هوای تازه استفاده کنیم .

 17-در طول هفته اول, باید چندین بار در روز , آبخوری ها تخلیه و سشته شوند . پس از هفته اول , شستن آبخوری ها باید روزانه انجام گردد .

       * نکته : جوجها جهت دسترس به آب و دان نباید مسافتی بیش از یک متر مرحله اولیه پرورش طی نمایند .

                                  

امام صادق علیه السلام : مَن ساءَ خُلُقُهُ عَذَّبَ نَفسَهُ؛ هر كه بد اخلاق باشد، خود را شكنجه دهد. گزیده تحف العقول، ح196